Obec OPROSTOVICE
oficiální stránky obce

16. 6. Zbyněk

Zítra: Adolf

Fulltextové vyhledávání 2.0

Počasí

Neděle Polojasno 21/15 °C
Pondělí Polojasno 26/11 °C
Úterý Polojasno 29/14 °C
Středa Zataženo 30/19 °C

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Osobnost obce

Osobnost obce

ThDr. Bohumil Zlámal (21. 12. 1904 – 28. 6. 1984)

ThDr. Bohumil Zlámal se narodil v rodině drobného živnostníka v Oprostovicích 2, naproti ThDr. Bohumil Zlámaldřívější obecní školy, kde vyrůstal se svými dvěma sourozenci. Po absolvování Národní školy v Oprostovicích v letech 1910 – 1918 nastoupil ke studiu na Gymnasium klasické v Kroměříži. Toto studium bylo zaměřeno na právo veřejné. Po ukončení studia na kroměřížském gymnasiu v roce 1923. Dále pokračoval ve studiu na státním reálném Gymnasiu v Přerově, po jehož ukončení maturitou s vyznamenáním nastupuje na vojenskou prezenční službu v Užhorodě u 36. pěšího pluku jako písař a strážný. Po ukončení vojenské služby pokračuje ve studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci, kde je vysvěcen na kněze dne 5. července 1936 arcibiskupem Leopoldem Prečanem.

Po primicích 12. července 1936 v Soběchlebích začíná pracovat v duchovní správě v Olomouci jako druhý kaplan u sv. Mořice až do roku 1939, kdy byl při protektorátní akci zatčen a eskortován do koncentračního tábora Štěpánov u Olomouce. Odtud je přemístěn do Dachau, posléze do Buchenwaldu. Z Buchenwaldu je dále později vrácen zpět do Dachau, kde je vězněn až do konce války. Po skončení války se vrací zpět do Olomouce k duchovní správě ke sv. Mořici a začíná studovat církevní dějiny na Cyrilometodějké bohoslovecké fakultě a dne 14. července 1950 promuje na doktora teologie na Cyrilometodějské fakultě Palackého university. Poté působí jako kooperátor ve Velkých Opatovicích a to do roku 1960. Další rok je jako kooperátor ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Na vlastní žádost ze zdravotních důvodů odchází z duchovní správy do Charitativního domova pro kněze v Senohradech u Prahy. Byl mu vyměřen invalidní důchod ve výši 681,- korun. V roce 1962 přichází do Kyjova k trvalému pobytu do soukromého bytu v pronájmu paní Borovičkové v Kohlerově ulici a je ustanoven duchovním správcem sester svätého kríža v Ústavu sociální péče pro děti v Kyjově. Od 1. října 1968 působí ve funkci řádného profesora církevních dějin na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Praze a Litoměřicích, pobočce v Olomouci a je jejím proděkanem až do roku 1974, kdy je činnost olomoucké pobočky zastavena. Poté se vrací zpět do Kyjova. Z Kyjova odešel do Olomouce, kde žil až do své smrti (1984).

Velký přínos znamenala osoba ThDr. Bohumila Zlámala nejen pro obec Oprostovice, ale i pro celé široké Záhoří, o jehož historii se velice zajímal a podrobně ji sepsal v několika svých dílech. Jeho publikační činnost v rámci působení v církvi byla bohatá, o čemž hovoří 190 prací z oboru církevních dějin.

Pan doktor Zlámal byl za svého života vyznamenán prezidentem republiky Československým válečným křížem na Horní Bečvě a obdržel pamětní medaili za zásluhy I. stupně.

U příležitosti 100. výročí od narození svého významného rodáka se v obci Oprostovice 12. září 2004 konala slavnost spojená s vysvěcením pamětní desky ThDr. Zlámalovi, která byla spojená s vysvěcením kaple P. Marie v Oprostovicích. Ta byla u této příležitosti zrekonstruována. Oslavy se osobně zúčastnil i arcibiskup Mons. Jan Graubner, který sloužil mši svatou a ve své řeči zavzpomínal na ThDr. Bohumila Zlámala, který byl v dobách jeho studií jeho profesorem.